top of page

Onemocnění fretek

Aktualizováno: 31. 3. 2020

Hyperestrogenismus fretek


Jedná se o prodlouženou říji, která trvá déle než 4 týdny. Ovulace je u fretek indukována, a pokud není vyvolána kopulací, zůstanou fretky v říji po dlouhou dobu. Dlouhodobé působení vysoké hladiny pohlavních hormonů má nepříznivý vliv na kostní dřeň. Dochází ke snížené tvorbě červených krvinek a projevům anémie. Pokud není včas zahájena léčba může samička dokonce uhynout.


Hlavní příznaky:

slabostapatieodmítání potravyhubnutíbledá barva sliznic a černá stolice, odpovídají chudokrevnosti (anémii)

Terapie: hormonální ukončení říje, kastrace.

Prevencí je kastrace samic, u kterých neplánujeme odchov mláďat.


Hyperadrenokorticismus fretek

Poměrně časté onemocnění, které je spjato s hyperplazií nebo neoplazií nadledvin. Dochází ke zvýšení produkce pohlavních hormonů. Hlavními faktory ovlivňujícími vznik onemocnění jsou kastrace, nepřirozená fotoperioda u fretek chovaných v domácnosti, genetická predispozice nebo dieta.

Klinické příznaky zahrnují alopecii (ztrátu osrstění), která bývá symetrická a začíná na ocase, na zádi a rozšiřuje se směrem k trupu zvířete. Dále pruritus (svědivost kůže), u samic zvětšení vulvy, u samců dochází k hyperplazii prostaty. Zvětšení mléčné žlázy je popisováno u samic i samců.

Terapie: chirurgická (odstranění postižené nadledviny) nebo medikamentózní.


Otok vulvyAlopecieInsulinom

Onemocnění, při kterém slinivka postižená nádorovým procesem produkuje nadbytek inzulinu a tím dochází ke snížení hladiny krevní glukózy. Fretka s inzulinomem je stále více unavená, nehraje si, přestává jíst, často spí. Nejčastěji postihuje starší fretky.

Po odběru krve zjistíme v krvi sníženou hladinu glukózy.

Cílem léčby je zvýšení hladiny krevní glukózy a to buď za pomoci léků či chirurgicky, kdy odstraníme nádor na slinivce či provedeme odstranění části slinivky.

Prognóza záleží na věku fretky, klinickém stavu a přítomnosti metastáz. Bohužel jde o chronické onemocnění, které je sice možné regulovat, ale zpravidla končí fatálně.

206 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Naše služby

Psi a kočky – klinické vyšetření, preventivní prohlídky, klinické vyšetření před vycestováním do zahraničí – čipování, vystavení cestovního průkazu (PET PASSPORT) – odběr krve: biochemické vyšetření (

Comments


bottom of page